Začiatok roka s myšlienkovou mapou

Ako na nich!

Každý rok si dávam do myšlienkovej mapy.
Nie sú to záväzky ani predsavzatia.
Nie je to povinnosť ani vlastné nahánanie sa.

🎈 je to dlhá analýza roka predtým (robím si ju v hlave temer celý december) a z nej moje nové sny
🪄 je to čaro, ktoré sa môže v roku stať
🧩 sú to časti, ktoré môžem do svojej skladačky doplniť
🖼 je to obraz a vízia, ktorú môžem počas roka napĺňať.

Každý rok má u mňa svoj vizuálny príbeh. Rada v ňom potom čítam na záver.

Myšlienková mapa je krásna kreatívna technika, ktorá má neuveriteľné možnosti využitia. Ide o tvorivý spôsob vymedzenia myšlienok, zaznamenanie prebraných informácií, zmapovanie myšlienkového procesu. Princípom myšlienkových máp je slobodné uvažovanie nad problémom ako nad celkom. Problémy, témy, úlohy sú vnímané ako komplex, kde všetko so všetkým súvisí.

1) Výber témy – vyberte tému, situáciu, nápad, problém, ktorý chcete zmapovať. Zozbierajte o probléme, texte, téme všetky dostupné informácie. Premyslite si, čo do mapy chcete napísať, čo si potrebujete ujasniť.

2) Pripravte si materiál – zabezpečte si čisté (nie linajkové) archy papierov A4 alebo A3 (pokojne aj väčšie), farebné fixky alebo farbičky, perá. Treba si pribaliť aj fantáziu, odvahu kresliť a kreatívne myslenie.



3) Začnite v prostriedku – papier na myšlienkovú mapu treba dať na šírku. Do stredu papiera napíšte hlavnú tému, ktorú idete mapovať. Môžete ju znázorniť obrázkom, citátom, zvýraznite ho farebne a veľkými písmenami, aby bol viditeľný a čitateľný. Tu využite fantáziu a nechajte ju na nápis pre hlavnú tému pôsobiť. Tému môžete zarámovať do štvorca, kruhu, obláčiku alebo čohokoľvek, čo Vám pre danú tému fantázia dovolí.

4) Zvýraznite strom so 7 vetvami– vytvorte niekoľko silných čiar, rozvetvené od centrálnej témy, akoby išlo o rozvetvený strom. Čiary vyzerajú ako chápadlá chobotnice. Hlavné myšlienky budú zaznamenané v blízkosti centrálnej témy. Používajte obrázky, symboly, kódy a vykresľujte perspektívu. Každé slovo musí mať svoju vlastnú linku, na ktorú sa napíše. Chápadla môžete nakresliť hneď k hlavnej téme niekoľko. Podľa pravidiel, by každé chápadlo malo mať inú farbu a nemalo by ich byť viac ako sedem. Slová na mape nedávajte do krúžkov. Keď ho dáte do krúžku, uzatvárate slovo (vizuálne) a vytvárate pojmovú mapu.


5) Vytvárajte nové linky – spájajte jednotlivé na seba nadväzujúce a spolu súvisiace pojmy. Stredové linky sú silné, ďalšie linky sa postupne stenčujú. Na linky píšete slová, ktoré súvisia so slovami na chápadlách vyššie.

6) Zdôrazňujte dôležité miesta na mape – použite ikony, obrázky na podstatné myšlienky. Dôležité miesta môžete zvýrazniť.

7) Spracujte mapu – vylepšite, vykrášlite a doplňte mapu farebne, výsledky použite k ďalšej práci. Ja som mapu ešte farebne vyplnila, zvýraznila jednotlivé chápadlá, dokreslila obrázky.

Myšlienkové mapy je možno univerzálne využiť vo všetkých fázach kreatívneho riešenie problémov. Užasne pomáha pri plánovaní úloh alebo organizovaní akcií.

Takto si môžete zmapovať aj začiatok roka a čo v ňom chcete alebo túžite dosiahnuť, v čom sa chcete zlepšiť, kam chcete ísť. Ja si do mapy dávam svoj rozvoj, plány s rodinou, kariérne plány, zdravie a samozrejme sny!

Vyskúšajte. Ak potrebujete, viem Vám v nich pomôcť ako mentorka alebo pripraviť pre vašu skupinu podľa potreby workshop priamo na mieru.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.